Araştırma Hakkında

Kimi kişiler dişlerine ya da ağız sağlığı olarak da adlandırabiliriz bu durumu, ağız sağlığına dikkat etmez ve sigara, kahve, çay, kola, neskafe gibi dişler için son derece zararlı olan maddelerin kullanımı sonrası dişlerine gereken özeni göstermez ve diş fırçalama işlemi yapmazlar. Özellikle dişlerine gereken bakımı göstermeyen kişilerin diş yapıları yani mine ve dentin tabakası zamanla sararmaya ve daha da ileri boyutta lekelenmeye gider. Bu sararma ve lekelenme işlemini giderme işlemine diş beyazlatma (Bleaching) denir. Diş beyazlatma (Bleaching) işlemi dişlerin yapısının dış etkilere maruz kalması sonucu oluşan lekelerin giderilme işlemidir.

Araştırma Ayrıntıları

Kimlere Uygulanır?

Diş beyazlatma (Bleaching) işlemi öncelikle diş hekimi tarafından kontrolü yapılan ve herhangi bir sakınca görülmeyen kişilere yapılmalıdır. Yapılan araştırmalar diş beyazlatma işlemi herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtmektedir fakat yine de ufak çocuklara, emziren annelere ve gebe olan kadınlara doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca dişlerinde ilerlemiş çürükleri bulunanlar ve ileri derecede diş eti sorunları yaşayan kişiler de beyazlatma işlemini doktor kontrolü ile yaptırmalıdırlar.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Bu tarz diş beyazlatma yönteminde dişleri beyazlatmak için kullanılan jel, özel olarak hazırlanan diş kalıpları ile birlikte dişlere uygulanır. Ancak bu diş beyazlatma uygulaması kimyasal olduğundan diş yapısına (mine) biraz da olsa olumsuz yansıyabileceği unutulmamalıdır. Jeller satışı yapıldığı mağazalarda birçok kimyasal ürün ile beraber de satılabildiğinden bu tarz ürünler diş hekimlerinin tavsiyesi üzerine alınmalı ve yine diş hekimi gözlemi ile kullanılmalıdır.

Bu yöntemde yine özel olarak kullanılan jelden bir miktar kullanılır. Bu yöntemde kimyasal diş beyazlatma yönteminden farklı olarak yüksek enerji sağlayan Led ışınları kullanılmaktadır. Bu yöntemde kullanımı sırasında ya da sonrasında yan etkilerinin oluşmasına karşın doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

BU yöntemde daha önceki yöntemlerdeki gibi kullanılan diş jeli bu aşamada mavi ışık yayan UV/Lamba veya yeşil ışık olan bir KTP lazeri ile kullanılmaktadır. Bu yöntem de diğerlerinden farklı olarak kullanılan ışık kaynağının da beyazlatıcı bir etkide olmasıdır. Bu uygulama diğer iki yönteme oranla dişler üzerinde daha derinlemesine etki etmektedir. BU uygulama ile kullanılabilen UV ışını çok dikkatli bir şekilde kullanılmalı, çünkü bu ışın ağızda çeşitli yanıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden bu ışın ile yapılan çalışmalar çok dikkatli bir şekilde yürütülmelidir. KTP ışını ile yapılan beyazlatma yöntemlerinde yanma riskleri daha azdır ve bir diğer faydalı tarafı da yapılan çalışmalarda kullanılan ışının diş minesine etkisinin olmadığı kanıtlanmış olmasıdır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Kaç Şekilde Uygulanır?

Öncelikle olarak diş beyazlatma işlemi yapılacak kişiler doktor kontrolünde geçirilmeli ve ağız yapısı ile ağız sağlığı konusunda uygulanacak yöntemler belirlenmelidir. Ağız ve diş sağlığı konusunda özellikle dişlerinde çürük olan kişilerin dişleri temizlenerek gerekli dolgu işlemi yapılmalıdır. Diş beyazlatma yöntemleri iki şekilde uygulanır bunlar;

Dişlerini beyazlatmak isteyen kişilerin diş hekimlerinin ofislerine gelerek buralarda yapılan muayene ve tabi oldukları Power Bleaching yöntemidir. Ofis ortamında yaklaşık bir saat içerisinde uygulanan Power Bleaching yöntemi dişler için kullanılan özel beyazlatıcı jel ve ışın yardımı ile uygulanır. Bu uygulama ile hızlı bir şekilde diş beyazlatma işlemi yapılmış olursunuz. Bu tip uygulama sadece hekim tarafından uygulanmalı ve gerekli müdahale diş hekimi tarafından yapılmalıdır.

Bu şekilde yapılan işlemler ev ortamında diş beyazlatma olarak adlandırılmaktadır ve kişiler diş beyazlatma işlemini kendileri uygularlar. Doktorunuz tarafından ağız yapınız muayene edilerek ağız içi kullanımı için özel oluşturulan ağızlıklar ile bu ağızlıkların içerisine dolduracağınız jeller yardımı ile yapılan diş beyazlatma uygulamasıdır. Ortalama 4-6 gün arası kullanımlarda istenilen beyazlama sağlanmış olur. Doktorunuz tarafından sizin için özel oluşturulan ağızlıklar jeller ile birlikte günde 6-7 saat kullanılması gerekir. Bu kullanım saatleri diş yapınıza ve diş renginize göre de değişiklik gösterebilir. Ağızlıklar genellikle gece yatarken kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle bu tarz ağızlıklar kullanım saatleri arasında kesintisiz kullanılmalı ki en doğru çözümlere kavuşabilesiniz.

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Yöntemine Neden İhtiyaç Duyulur?

Diş beyazlatma uygulaması özellikle kahve, sigara, çay, kola benzeri ürünleri çok fazla olacak şekilde tüketen kişilerde görülen diş sararmaları ve diş lekelenmelerini yok etmek için yapılan tıbbi bir çalışmadır. Son zamanlarda kişiler sosyal ortamlara rahatlıkla girip çıkabildiğinden ve bu ortamlarda saygınlık kazanabilmek adına kişisel temizliğine verdiği önemini arttırmıştır. Özellikle kadın ve erkek arkadaşlar ile paylaşılan ortamlarda kişisel temizlik kişilerin öncelikle dişlerinin bembeyaz bir şekilde parıldamasıyla oluşmaktadır. Her paylaşılan sosyal ortamda dişleri sararmış ya da lekelenmiş kişiler itici olarak karşısındakini rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlığı anlayan kişiler de zamanla psikolojik olarak bu rahatsızlıklardan etkilenmekte ve arkadaş ortamlarından kaçınmaya başlamaktadır. Diş beyazlatma yöntemi günümüzde herkesin sıklıkla yaptırmayı tercih ettiği ve kişisel temizlik bakımından en çok dikkat ettiği özelliği haline gelmiştir. Günümüzde herkes kişisel temizliğin diş temizliğinden başladığını bilmekte ve ona göre dişlerine hassasiyet göstermektedir. Rengi, şekli ve yapısal bozuklular artık çok basit bir şekilde düzeltilebilmekte ve küçük operasyonlar ile bu sorunlar giderilebilmektedir. Diş beyazlatma (Bleaching) yöntemi uygulama sıklığı bakımından 6 ay ara ile yapılabilmekte ve maliyetleri oldukça uygun olan yöntemlerdir. Diş beyazlatmaya ihtiyaç duyan kişiler öncelikle doktorlarına muayene olmalı ve diş hekimi tarafından belirlenen metotlar ile diş beyazlatma uygulamasına gidilmelidir.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Süre İle Etkili Olur?

Diş beyazlatma uygulaması oldukça kolay bir işlemdir ve gerek evlerinizde belli zamanlarınızı ayırarak gerekse diş hekimlerinin muayenehanelerine giderek bir saat gibi kısa bir zamanda dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Beyazlatma işlemi ile alınan sonuçlarda dişin yapısı da göz önüne alınarak yapılan araştırmalarda 6 ay ile 24 ay arasında bir beyazlık sağlanmaktadır. Tabi ki bu beyazlık kişilerin kullandığı ürünlere bağlı olarak kısalmakta ya da uzayabilmektedir. Diş beyazlatma işleminden sonra kullanılacak olan ürünler oldukça önemlidir. Diş beyazlatmanın yapılmasına müteakip yaklaşık 2-3 hafta dişlerinizde leke bırakacak ürünleri kullanmaktan uzak durmalısınız. Kola, sigara, kahve, neskafe tarzı ürünler hem dişlerinizin hızlı bir şekilde sararmasına neden olur hem de dişlerinizin çürümesini hızlandırır. Etkili bir diş temizliği için diş beyazlatma işlemleri ardından yapılacak olan tek şey sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamak olabilir.

Diş Beyazlatma İşleminin Yan Etkisi Var mıdır?

Diş beyazlatma (Bleaching) yöntemi dünya da sıklıkla kullanılmakta ve dişlerinin beyaz olmasına önem veren kişilerin uyguladığı bir ağız bakım şeklidir. Özellikle diş ve ağız sağlığı konusunda diş beyazlatma ve temizletme işlemi çok önemlidir ve hem sosyal yaşamdaki görünün için hem de sağlıklı bir yaşam sürebilmek için diş beyazlatma işlemi doktor kontrolünde ve 6 ay ile 12 ay arasında ağız bakımı ile birlikte yaptırılmalıdır. Beyazlatma esnasında kullanılan jellerin belli başlı diş hassasiyetleri oluşturduğu bildirilmektedir. Bu hassasiyetler soğuk ve sıcak içeceklere ayrıca hava ile temasta da belli bir derecede rahatsızlık verebilir. Bu tarz hassasiyetler diş beyazlatma sonrası normal olarak kabul edilmektedir. Dişlerde oluşan hassasiyetler 1 gün ile 2 gün arasında geçmez ise beyazlatıcı jellerin kullanımına ara verilmesi bildirilir. Diş hassasiyetiniz sizi rahatsız edecek boyutlara ulaştığında öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Diş hekiminizin uygulayacağı belli başlı metotlar sizin rahatlamanızı sağlayacaktır ve diş hassasiyetleriniz azalacaktır. Diş beyazlatma yöntemi sonrasında oluşan hassasiyetlerde potasyum nitrat içeren diş macunlarının kullanımı sıkıntılarınızı azaltmaya yarayacaktır. Diş hekiminizin tavsiye etmediği ürünleri kesinlikle kullanmayınız. Kullanılan ürünlerde karşılaşılacak ani reaksiyonları vakit kaybetmeden hekiminize bildiriniz.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemi Diş Yapısına Zarar Verir mi?

Diş beyazlatma işleminde kimyasal içerikli ürünler ya da ışınlar kullanılabilmekte ve bu maddeler de akıllara diş beyazlatmanın ağız sağlığı ve diş yapısı için bir zararı olup olmadığı akıllara getirmektedir. Diş beyazlatma işlemi sık sık yapılmaktadır ve yapılan işlemler göstermektedir ki bu işlem hem diş yapısına hem de dişin şekline bir zarar vermemektedir. Ayrıca klinik çalışmalar ile de yapılan incelemeler de diş beyazlatmanın hiçbir yan etkisine rastlanmamıştır. Bu yüzden diş beyazlatma işlemi herkes tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir. Diş beyazlatma işlemi sadece hamile kadınlarda ve emziren annelerde daha dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Diş beyazlatma işlemi kesinlikle diş hekimi kontrolünde ve diş hekiminin size vermiş olduğu ürünler ile kullanılmalıdır. Diş hekiminiz tarafından muayene yapılarak sizin için en uygun yöntem belirlenecektir ve bu yöntem ile dişleriniz istediğiniz parlaklığına kavuşacaktır. Dünya üzerinde birçok diş beyazlatma yöntemi ve şekli kullanılmakta olup herkes bu uygulama ile sağlıklı ve güzel görünen dişlere kavuşmaktadır. Diş hekimi yardımı ile dişlerinde yapısal bozukluklar ve çürük olan kişiler kolaylıkla bu sorunlara çözüm bulabilirler.